Ђенерал Милан Недић (позоришна представа)
петак, 2 март 2012 07:40 Рубрика: Видео
Придружите се дискусијама на форуму Одштампајте текст
1 коментар
Оставите коментар
(молимо не остављајте предугачке коментаре који имају више од 100 речи)
Скорашњи чланци
- Владимир Кршљанин изабран за потпредседника Међународне Словенске академије наука
- Задах скупштинске штале
- Пријави ближњег свог…
- Велеиздаја
- Социјална дистанца- никада и ни по коју цену! (ако то учинимо- постигли су све!)
- Спонтани протести
- О студентима и студентарији (чувајте Србију, на вама остаје, постидите ли се својег неба- тражићете се под туђим облацима)
Скорашњи коментари
- Владимир Димитријевић: O храсту, Србима и Абориџинима или Јанко Вујиновић и смрт првотности | ИСКРА на Владимир Димитријевић: Речник србофобије – мала књига о великој мржњи
- Илија Петровић на Задах скупштинске штале
- Суверена на Где сте, српски интелектуалци?!?
- Србин од Србина на Окупација
- Србин од Србина на Где сте, српски интелектуалци?!?
Најчитанији текстови
- Програмирано самоубиство нације: Родитељи, не дајте своју децу - 41.346 views
- Српско родољубље - 9.712 views
- НАТО бомбардовање – Да се никад не заборави ! - 8.508 views
- Генерал-мајор Милош Ђошан: „Од агресије до Трибунала“ - 6.835 views
- Норвешко виђење Сребренице - 6.523 views
…
Позоришна представа о Генералу Милану Недићу је била много одлична. Генерал Милан Недић кога је тумачио Данило Бата Стојковић био је југословенски генерал, српски политичар и сарадник окупатора, који је водио марионетску владу, познату као „Влада националног спаса“ у Србији за време окупације од стране нацистичке Немачке у Другом светском рату.
…
Иначе, иза Недића на зиду је приказана слика краља Александра, што јесте реално, али овде је у функцији потирања Хитлерове слике на Аћимовићевом зиду и иситицања Недићевог антигерманизма, које није постојао.Недић се појављује у првој сцени, као позитиван лик. Он је под немачком стражом у Београду. Немци не дају да му нико дође у госте, чак ни на славу, Ђурђевдан, 6. маја 1941. Недић прича брату Божидару – њега су Немци пустили, свакако због потребе радње серије, да не би причао сам са собом – како је ту на славама уочи рата било пуно света, са све домаћином, подразумева се.Међутим, у интервјуу “Погледима“, Недићева ћерка Анђелија посведочила је да он уочи рата није долази кући ни на славу. Она је мислила да је то због његове презаузетости, али пуковник Бранислав Пантић пише да је Недић пре свега био велики глумац и демагог, али и женскарош. …
Као министар војске, Недић је заступао застарелу ратни концепцију, по угледну на Први светски рат, па је наређивао изградњу фортификација дуж границе. Колико је то било бесмислено, види се по томе што је југословенска граница, посматрана као фронт према Осовини, била најдужа линија фронта у Европи, не рачунајући СССР. Та линија фортификација остала је упамћена у историји као Недић-Рупникова линија (генерал Лео Рупник). А главни у њеној критици био је управо ђенералштабни пуковник Дража Михаиловић.Он је фортификације називао мишоловкама и он је, а не Недић, тражио да се одбрана постави у босанским и другим планинама, где Хитлерова механизација не може доћи до изражаја. Штавише, када је видео Дражин реферат о томе, Недић га је послао у затвор, под образложењем да заводи војску на погрешна решења!
Генерал Милан Недић се појављује у последњој сцени као позитиван лик. …
Лик Генерала Милана Недића је био много одличан.